Седум компании добија пријави и казни од над 55 илјади евра за нелегален увоз, складирање и продажба на мазут


Вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска на прес-конференција соопштија дека за 7 компании се изречени прекршочни пријави и казни за нелегален увоз, складирање и продажба на мазут.

Станува збор за РКМ ДООЕЛ, Супертрејд, Евротим, Пертинакс Скопје, Ли-Оил, Блу Технолоџи и КА-Оил. Кај дел од нив немало залихи, било констатирано погрешно водење на сметководството, отстапки во квалитетот, а некои имале привремени забрани за работење, односно им била одземена лиценцата. За овие 7 компании се изречени прекршочни казни во висина 55.510 евра.

„РКМ ДООЕЛ ќе биде санкционирана за немање на залихи и неточно водење на смектоводство. Исто така и Супертрејд за немање залихи што е законска обврска. Евротим поради немање залиха, и оваа компанија веќе има забрана за промет на мазут. Компанијата Пертинакс Скопје нема залихи, ЛИ ОИЛ Кавадарци нема залихи на мазут, БЛУ технолоџи за несоодветна сметководствена евиденција и оваа фирма има привремена забрана. КА ОИЛ Енерџи Кавадарци нема залиха, и утврдено е дека компанијата вршела трговија без лиценца од РКЕ. За сите овие компании, веќе е информирана РКЕ, која ќе превземе мерки“, рече Бектеши.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи