Крушево добива теретана, набавена и машина за подно чистење на салата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Започна опремувањето на теретана во спортската сала во Крушево, а набавена е и машина за чистење на подот.

„Оспособување на теретана е едно од најголемите барања на младите затоа што во Крушево нема јавно достапна фитнес сала. Со ова, младите ќе имаат опремен простор за практикување здрав живот, а со машината за подно чистење ќе обезбедиме професионално одржување на подот во салата и обезбедување на долгорочност. Околу спортската сала не очекуваат уште проекти и активности, за овој објект да биде еден од централните за спортски настани и оспособени за професионални спортови и рекреација.“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

Од вчера реквизитите и елементите се доставуваат во спортската сала и за скоро ќе се започне со инсталација на истите.

Опремувањето на теретана и набавка на машина за подно чистење е во рамки на Проектот за локална и регионална конкурентност, пот проект „Кругот на адреналинот – развој на авантуристички туризам во Крушево“ финансиран од ЕУ, администриран од Светска банка и имплементиран од Канцеларијата на проектот, Канцеларијата на Вицепремиерот за економски прашања и општина Крушево.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи