Липково ќе гради споменик во чест на ОНА, ќе чини 200.000 евра од општинскиот буџет

Facebook
Twitter
Email
Print


Спомен кула во чест на ОНА ќе гради Општина Липково во селото Слупчане. На сајтот на бирото за јавни набавки веќе е објавен договорот меѓу општината и компанијата „Хоџа инжинеринг“ од Куманово, која има рок изградбата да ја заврши за шест месеци, односно до 25 ноември. Договорот, со вклучено ДДВ е склучен на сума од 12.115.109 милиони денари, или приближно 200.000 евра, сума која ќе се одвои од општинскиот буџет.

На 20 годишнината од воениот конфликт на местото каде што треба да се изгради спомен обележјето, лидерот на ДУИ Ахмети и локалната власт, положија цвеќе и ветија дека кулата набрзо ќе биде изградена.
Градоначалникот на Липково, Еркан Арифи, тогаш рече дека изградбата на споменикот доцни, а до тогаш биле поминати разни процедури додека урбанистичкиот план на општината започнал во 2015.

Од Министерството за транспорт и врски велат дека тие не ја издаваат дозволата за градба, туку само известувањето околу усогласеноста, а општината е одговорна за урбанистичкиот план.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи