Нема место за дивоградбите на охридското крајбрежје, порачува евроамбасадорот Гир

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Амбасадорот на ЕУ Дејвид Гир порачува дека на охридското крајбрежје не смее да има дивоградби и тие треба да бидат отстранети, во денешниот твит.

Тој вели дека уникатното природно и културно богатство на регионот, признаено од УНЕСКО, мора да биде зачувано и дека со заштита на наследството на Охрид се инвестира во нови работни места во туристичката индустрија.

„Нелегални градби не смее да има на охридското крајбрежје и треба да бидат отстранети. Уникатното природно и културно богатство, признаено од УНЕСКО, мора да биде зачувано. Со заштита на наследството на Охрид, ние исто така инвестираме во туристичката индустрија денеска и утре. Владеење на правото“, твитна Гир.

Охридскиот регион по последните два катастрофални извештаи на УНЕСКО за урбанистичкиот хаос во регионот е многу веројатно дека ќе биде ставен на Листата на светско наследство во опасност.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video