Османи: Неоправдана е одлуката на руското МНР за протерувањето на македонски дипломат

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерството за надворешни работи информира дека денес вршителот на работите во Амбасадата на Македонија во Москва, Оливера Чаушевска- Димовска е повикана во МНР на Руската Федерација каде што и била врачена нота за прогласување „персона нон грата“.

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи, вели дека жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана.

„Жалам за непоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно на билатералните односи помеѓу Македонија и Руската Федерација“, напиша Османи на Твитер.

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video