Почина поранешниот претседател на Победа, Александар Забрчанец – Ацуле

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Поранешниот прв човек на фудбалскиот клуб Победа, Александар Забрчанец или попознат како Ацуле почина вчера на 73-годишна возраст.

Долгогодишен фудбалски работник под чие раководство ФК Победа ги постигна најголемите успеси, односно две титули шампион на Македонија (2003/2004 и 2006/2007) и победник во Купот на Македонија(2001/2002) како и 10-годишно постојано настапување во евро-куповите со 32 одиграни натпревари низ кои несомнено го даде својот голем придонес за меѓународна афирмација на ФК Победа.
Забрчанец најголем дел од својот живот го посвети на фудбалот и неговата најголема љубов – ФК Победа. Во Победа Ацуле започна да работи од 1979 година, од март 1996 беше директор, а подоцна и претседател на клубот кој го вивна во височините на македонскиот фудбал приредувајќи огромни моменти на успеси и радости за прилепските љубители на фудбалот.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video