Почина поранешниот претседател на Победа, Александар Забрчанец – Ацуле

Поранешниот прв човек на фудбалскиот клуб Победа, Александар Забрчанец или попознат како Ацуле почина вчера на 73-годишна возраст.

Долгогодишен фудбалски работник под чие раководство ФК Победа ги постигна најголемите успеси, односно две титули шампион на Македонија (2003/2004 и 2006/2007) и победник во Купот на Македонија(2001/2002) како и 10-годишно постојано настапување во евро-куповите со 32 одиграни натпревари низ кои несомнено го даде својот голем придонес за меѓународна афирмација на ФК Победа.
Забрчанец најголем дел од својот живот го посвети на фудбалот и неговата најголема љубов – ФК Победа. Во Победа Ацуле започна да работи од 1979 година, од март 1996 беше директор, а подоцна и претседател на клубот кој го вивна во височините на македонскиот фудбал приредувајќи огромни моменти на успеси и радости за прилепските љубители на фудбалот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи