Короната стивнува – само 3 хоспитализирани пациенти во Прилеп, 99 хоспитализирани низ Македонија


Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 99.

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје e хоспитализиран еден нов пациент. Вкупно 34 лица сомнителни и потврдени за ковид – 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град. Пациентот е примен на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.

Во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 65 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 4 пациенти,во болницата во Штип 5, на инфективното одделение во Тетово има 3 пациенти, во Велес се лекуваат 6, во Куманово 15, во ковид -центарот во Охрид има хоспитализирано 6 пациенти, во Прилеп 3, во ковид-центарот во Гостивар 8, во Струга 4, во Струмица 9 пациенти и во Кичево 2. Во Кавадарци и во Гевгелија нема хоспитализирани со ковид.

Поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи