Укинување на полицискиот час од среда


Укинување на полицискиот час од среда, 16 јуни предлага Комисијата за заразни болести. Олабавувањето на рестриктивните мерки треба да помине на седница на Влада.

„Епидемиолошката состојба е стабилна и го дозволува ова“, вели Филипче.

Предложените мерки се однесуваат на:

  • укинување на полицискиот час;
  • се отстранува лимитот од 100 присутни лица на свадбите и прославите;
  • дозвола за организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено, со капацитет до максимум 50% од капацитетот на објектот и не повеќе од 1 000 лица.

Вчера, за првпат после 2 септември 2020, во земјава немаше нов починат од ковид-19.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи