14 Јуни – Светски ден на крводарителството

Facebook
Twitter
Email
Print


На 14ти јуни ширум светот се одбележува Светскиот ден на крводарителството. Крводарителите се херои бидејќи крвта е незаменлив лек секојдневно потребен во спасување на луѓе кои имат потреба од неа и нејзината улога е бесценета. Се спасуваат итни случаи, болни и повредени, животно загрозувачки пациенти, а крводарителот е херој кој може да ја врати насмевката кај овие пациенти, среќата кај нив и нивните семејства..

Пристапот до безбедна крв за сите оние кои имаат потреба, и понатаму останува највисок императив на земјите во светот, па и кај нас.

Настаните кои се организираат имаат за цел да ја зголемат колективната и индивидуалната свест за неопходноста од безбедна крв и крвни продукти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи