Нема починати лица во последните 24 часа, 2 новозаразени од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според податоците на Министерството за здравство, нема починати лица од ковид-19 во последните 24 часа.

Направени се 2.887 тестирања,а  регистрирани се 28 нови случаи од:

Скопје – 9,  Кичево – 5,  Куманово и Тетово – по 4,  Прилеп и Охрид – по 2,  Штип и Струмица – по 1.

На Инфективните одделенија во Скопје  и во болниците низ земјава лежат 96 и има околу 460 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

Регистрирани се 34 оздравени пациенти од:  Скопје – 18,  Прилеп – 4, Куманово и Тетово – по 3,  Битола – 2,  Кичево, Гевгелија, Свети Николе и Делчево – по 1.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 155.568, бројката на оздравени пациенти е 149.676, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 420.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи