Македонија ќе биде ставена на листата на ЕУ за „безбедни земји“ од ковид-19


Европската унија треба постепено да ги олесни корона ограничувањата за влез за патниците од другите земји.

Патниците од САД, Албанија, Хонг Конг, Либан, Макао, Македонија, Србија и Тајван треба полесно да влегуваат во Унијата, изјави португалското претседателство со ЕУ за германската агенција.

Препораката би требало да се усвои во петок, кога и официјално ќе стапи на сила, со што жителите на овие земји ќе може слободно да патуваат низ земјите во ЕУ.

Секои две недели во ЕУ се расправа за ситуацијата во секоја трета земја, и се ажурира земјата со тие земји кои се сметаат за безбедни.

За да се добие статус на „безбедна држава“, треба да се евидентираат не повеќе од 75 позитивни случаи на 100.000 жители во последните 14 дена во земјата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи