Пристигнаа нови 12 870 дози „Фајзер“


Нови 12 870 дози вакцини „Фајзер“ пристигнаа денеска во земјава од редовната пратка што ја добиваме секој понеделник. Министерството за здравство соопшти дека 8190 дози од нив се од билатералниот договор со производителот „Фајзер“, а 4680 се во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe).

„Оваа донација е многу значајна за нас. Голема благодарност до грчкиот народ и до амбасадорот на Република Грција кај нас, Русос Кундурос. Пристигнувањето на новите дози вакцини се одвива навремено и согласно ова, имунизацијата има одличен тек“,  наведува Министерството за здравство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи