Владата негира дека било предложено решение за јазикот од Заев како што објави бугарскиот весник


Во врска со бугарскиот весник „24 часа“ кој објави дека во однос на јазикот, од премиерот Зоран Заев била предложена формулација „Говориме ист јазик, но меѓународно признат како два различни” , Владата на Македонија негира дека било предложено решение за јазикот.

„За време на работни средби обезбедивме унапредување на меѓусебната доверба и дијалогот меѓу Северна Македонија и Бугарија. Овој позитивен исчекор ни овозможи да разговараме за можностите за решенија за што добра основа е португалскиот предлог. Решенијата мора да водат грижа за двете страни.Такви решенија се можни, за да се дојде до нив неопходен е дијалог, а сега еве и дијалогот е повторно на маса. Оттука, не се точни шпекулациите за наводни формулации за решенија кои се споделуваат низ дел од медиумите”, велат од Владата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи