Давид Гета ги продаде песните за 100 милиони американски долари


Давид Гета кој е еден од најуспешните продуценти на електронската музика, со хитови како Titanium, I Got A Feeling и Hey Mama, ги продаде своите песни на Warner Music за огромна сума.

Гета се согласил да продаде песни за околу 100 милиони американски долари, што ги вклучува и неговите идни снимки, соопштуваат од Би-Би-Си.

52 годишниот диџеј продаде 50 милиони плочи и собра повеќе од 14 милијарди стримови, а соработуваше со Ријана, Бруно Марс, Џастин Бибер, The Black Eyed Peas, Ники Минаж и Сиа.

Кариерата ја почнал како диџеј во Париз и Ибица, а првиот број еден хит во Велика Британија го имаше во 2009.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи