Ископан третиот најголем дијамант во светот


Дијамант за кој се верува дека е трет по големина досега пронајден е изложен во Боцвана.

Каменот e тежок 1.098 карати и му бил прикажан на претседателот Мокветси Масиси, две недели откако фирмата за дијаманти, Дебсвана, го открила.

Огромниот скапоцен камен е само нешто помалку тежок од вториот по големина дијамант во светот, кој исто така беше пронајден во Боцвана во 2015 година.

Боцвана е најголемиот производител на дијаманти во Африка.

Проценката за потенцијалната цена на каменот сè уште не е објавена, но во 2017 година, вториот по големина откриен дијамант, Леседи Ла Рона, беше продаден за 53 милиони американски долари (39,5 милиони фунти).

Најголемиот дијамант досега откриен е дијамантот Кулинан од 3.106 карати пронајден во Јужна Африка во 1905 година.

Дебсвана вели дека дијамантот е долг 73мм, широк 52мм и дебел 27мм. Новооткриениот камен, пронајден во рудникот wanваненг, допрва треба да биде именуван.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи