Преку Пуликсенија Јованоска и Прилеп добива учесник на Олимписките игри во Токио


Прилепчанката Пуликсенија Јованоска е седмиот македонски спортист кој што ќе учествува на летните Олимписки игри во Токио кои што ќе се одржат од 23 јули до 8 август 2021, објави Македонскиот олимписки комитет.

Јованоска ќе настапи на 5 август во Нипон будокан салата (Nippon Budokan), со почеток во 10:00 часот по јапонско време (3:00 наутро по македонско време).

Прилепчанката доби вајлд-карта за учество на ОИ во кати, така што македонското карате доби учесник на премиерниот настап на Олимписките игри.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи