Денес е најдолгиот ден во годината – добредојде лето


Во 5 часот и 32 минути утрово започна најдолгиот ден во годината и истиот ќе трае 16 часа и 28 минути.

Летото на северната хемисфера започнува во моментот кога насоката на северниот дел на Земјината оска е најблиску до Сонцето, а на тој ден висината на Сонцето на пладне е најголема во текот на годината.

На јужната хемисфера денес започната зимата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи