Македонија втора во регионот по бројот на починати од корона, 263 смртни случаи на 100 илјади жители


Агенцијата МИНА ги обработува официјалните податоци на земјите од регионот, кои ги презема од официјалните специјализирани страници објавени од земјите за време на епидемијата.

Според МИНА, во регионот, најголем број на смртни случаи поврзани со Ковид-19 на 100 илјади жители се регистрирани во Босна и Херцеговина (БиХ), по што следи Македонија и Црна Гора.

Во БиХ има 267 смртни случаи на 100.000 жители, 263 во Македонија, 255 во Црна Гора, 212 во Словенија, 200 во Хрватска, 125 во Косово, 100 во Србија и 85 во Албанија.

Во неделата во регионот беа регистрирани 191 нов случај на коронавирус.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи