Ако се соберат сите ковид честички во светот нема да тежат повеќе од 10 килограми


Пандемијата покажа дека најголемите закани по јавното здравје честопати доаѓаат во мали пакувања.

Индивидуалните честички на вирусот, наречени вириони, се премногу мали за да се видат без микроскоп со голема моќност.

Но, ако ги соберете сите тие вириони низ целиот свет, тие нема да тежат повеќе од 10 килограми. Тоа е според новото истражување на истражувачите од Институтот за наука Вајзман во Израел и Институтот за технологија во Калифорнија.

Резултатите биле неверојатни дури и за научниците, според Ави Фламхолц, соработник за истражување во Калтех.

„За целиот свет во основа да запре заради 10 килограми, тоа е сè уште изненадувачки“, изјави Фламхолц за „Инсајдер“.

Фламхолц и неговите колеги истражувачи проценуваат дека една заразена клетка содржи околу 100 000 вириони – од кои околу 10 до 100 се заразни.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи