Во 2020 општините за тендери трошеле како да нема криза – Прилеп за 57 јавни набавки потрошила 154.611.429 денари


Денеска Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која 80-те општини и Градот Скопје склучиле 3 454 договори за јавни набавки во вкупна вредност од околу 8 милијарди денари, односно 129 милиони евра, скоро исто колку и претходната 2019 година.

Најмногу пари потрошил Град Скопје со вкупна вредност на тендерите од 31 милион евра.

Општина Прилеп за 57 јавни набавки потрошила 154.611.429 денари, што е 10,06% од вкупниот буџет на општина Прилеп.

61.3 % од буџетот за јавни набавки го потрошиле за ставка РАБОТИ, 19.8 % за СТОКИ, 18.9% за УСЛУГИ.

РАСПРЕДЕЛБА НА ОПШТИНСКИТЕ ЈАВНИ НАБАВКИ НА ФИРМИ ЗА ОПШТИНА ПРИЛЕП:

БИТЕМ ДООЕЛ Скопје

МАРКОСКИ К 73 Струга

ВЕ-ГРУПА Радовиш

ЕНЕРЏИ ДЕЛИВЕРИ СОЛУШНС ЕДС ДОО Скопје

КН-ЕЛМОНТ Прилеп

СТЕНТОН ГРАДБА Битола

ИЗОФАС ДОО Прилеп

ИБО ПОД

АВТО-ГИНО Прилеп

ЕЛЕКТРО-ТОЧИЛА-ИНЖЕНЕРИНГ Прилеп

АНДРИАНО Прилеп

ИЗОЛАЦИЈА Скопје

РЕАЛНОСТ-06 Прилеп

КОД ИНЖЕНЕРИНГ Стојко Стамболиски Скопје

АЕ ИВАН КОМЕРЦ ДОО Прилеп

Друштво за геолошки и хидрогеолошки истражувања, ИЗВЕДБА НА ЕКСПЛОТАЦИОНИ БУНАРИ,ГЕОЛОШКИ КОНСАЛТИНГ

АРМОР ПЛУС ДОО увоз-извоз Скопје

А1 МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје

ПУЦКО ПЕТРОЛ Пласница

ВИА СИГНАЛ Скопје

СОЛАС-ЕКС-ИМ Скопје

БРИКС ИНЖЕНЕРИНГ ДООЕЛ Прилеп

ГЕИНГ Кребс унд Кифер Интернешнл и др. Скопје

КРИН КГ Прилеп

ЛАПЛАСТ-М Скопје

СИГНУМ ПЛУС Скопје

АГРОФООД ДОО Прилеп

ГЕНИКО Прилеп

ВИТАМИНКА АД Прилеп

ПРИМАТЕКС Бранка Скопје

АС-КОМЕРЦ Владимир Гостивар

МАРБО ИНЖЕНЕРИНГ ДООЕЛ Прилеп

ЛИСА-КОМ МС ДООЕЛ Кавадарци

ВИКЕЛИ ДООЕЛ Прилеп

БОКИ-КОМПЈУТЕРИ Струмица

ПРОТЕА ДООЕЛ Прилеп

ХЕМОМАК ПЕСТИЦИДИ ДООЕЛ с. Долно Караслари – Велес.

На следниот линк можете да ги видете фирмите со кои биле склучени договорите за јавни набавки и колку чинеле истите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи