Денеска многу топло време, попладне локална појава на нестабилност со пороен дожд

Facebook
Twitter
Email
Print


Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен северозападен, а во западните делови повремено и засилен западен ветер. УВ=9

Во Прилеп и регионот, температурата ќе се движи од 17 °C до 35 °C.

УХМР со актуелно предупредување:

Денес и во следните денови под влијание на топла воздушна маса од југ, времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината.

На повеќе места ќе бидат над 35 степени, а најтопло се очекува да биде во четврток и петок кога на места ќе го надминуваат и 40-тиот степен. Денес попладне ќе има и локална појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи