Пендаровски: Нашите европски партнери и ЕУ се одговорни за неуспешната европска приказна на Македонија


Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски изјави дека раководството на Европската Унија (ЕУ) и европските партнери се одговорни за одложувањето на процесот на интеграција на земјава и на Турција, кои со години имаат статус на кандидати.

„За жал, европските приказни за обете земји не се успешни. Никој не е виновен, би сакал да барам вина од нас, но не можам да избегнам да зборувам за голата вистина. Нашите европски партнери и Брисел се одговорни за тоа, изјави Пендаровски за турската новинска агенција Анадолија.

Македонија чека за процесот на интеграција во ЕУ повеќе од 16 години.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи