Македонија на листата на безбедни земји за Австрија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Австриското Министерство за здравство ги објави имињата на 11 нови земји кои се вклучени во ранг листата на сигурни држави од Ковид-19. Новиот декрет на Министерството за здравство на Австрија стапува на сила од утре.

На списокот на безбедни земји се додадени 3 балкански земји: Албанија, Македонија и Србија.

Покрај нив се и земјите САД, Хонг Конг, Јапонија, Макао, Саудиска Арабија, Тајван, Тајланд и Виетнам.

Граѓаните на овие земји ќе можат да влезат во Австрија со потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест, или лекарско уверение за претходно прележан Ковид-19.

Австрија на овој начин ја спроведува одлуката на амбасадорите на Европската Унија од минатата недела, пренесуваат медиумите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи