Од први јули ќе се издаваат пасоши со „Северна“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Пасошите кои ќе се издаваат од први јули ќе бидат со новото уставно име Република Северна Македонија, потврдиле од МВР за Фокус.

„Што се до однесува за прашањето за рокот на важење на личните документи (лични карти, пасоши и возачки дозволи) со старото име, истите ќе важат согласно законската регулатива и тоа пасошите и возачките дозволи ќе треба да се заменат најкасно до 12.02.2024 година, додека за важноста на личните карти ќе бидете накнадно известени затоа што Законот за лична карта сеуште е во собраниска процедура“, велат од МВР за „Фокус“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи