Нови награди за прилепските иноватори Христина Микулек и Дино Попоски – Физичката секција при СОУ „Ѓорче Петров“ една од најактивните во Македонија


Наши гости во ова издание на емисијата Инфо Регион се дел од членовите на секцијата по физика во СОУ Ѓорче Петров, Христина Микулек и Дино Попоски, како и нивниот ментор професорот Сашо Кочоски.

Повод за ова гостување се големиот број нивни иновации, како и последните награди кои ги освоија на државниот натпревар Наука на Млади кој оваа година се одржа по 57 пат во организација на Народна техника на Македонија а подржан од Министерството за образование. Натпреварот поради пандемијата се одржа онлајн, а наградите беа доделени во Ресен.

Дино Попоски го освои третото место во дисциплината применета физика со проектот „Електричен Генератор“, а Христина Микулек исто така го освои третото место, но во дисциплината „Обновливи извори на енергија“ со проектот „Соларна Велосипедска Патека“.

Микулек и Попоски ги објаснуваат своите иновации, како и своите идни планови на полето на иноваторството, а додека со професорот Кочоски разговараме за тоа како толку успешно функционира секцијата по физика во едно медицинско училиште и плус тоа таа да биде една од најактивните во Македонија.

Повеќе околу младите иноватори во Прилеп погледнете во интервјуто.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи