Централите на јаглен ќе се затворат до 2028 година

Facebook
Twitter
Email
Print


Централите на јаглен и фосилни горива ќе бидат затворени до 2028 година, а за нивна замена се планирани инвестиции во 2.200 мегавати од обновливи извори, изјави вчера премиерот Зоран Заев во тв емисија.

„Планот за затворање на јаглените и фосилните централи е димензиониран до 2028 година. Во зелениот план имаме околу 1.600 мегавати од фотоволтаици и околу 600 мегавати од ветерници. Зборуваме за 2.200 нови мегавати обновливи извори на енергија“, рече Заев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи