АХВ: Македонија доби статус на слободна земја од болеста чума кај овци и кози


Република Македонија од Светската организација за заштита на животните (ОИЕ), доби сертификат за статусот на земја, слободна од болеста чума кај малите преживари (овци и кози).

Со тоа го исполнивме условот на Европската Комисија за извоз од земјава, не само на месо од овци и кози, туку и на живи животни и нивни производи, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).

„Добивањето на сертификатот за слободна земја од оваа болест, согласно препораките од Научната комисија за болести кај животните и Светското собрание на делегати на ОИЕ, за РСМ претставува основа за полесен пристап до меѓународните и отворање на нови пазари, но и мотив за уште поголемо унапредување на овчарството и козарството во земјава“, соопштува Николче Бабовски, директор на АХВ.

За добивање на статусот на РСМ за слободна земја од болеста чума кај мали преживари, АХВ минатата година достави апликација и досие во кое детално беше наведена состојбата со болеста во државава, контролните системи и поставеноста на ветеринарната служба, надзорот како и други податоци релевантни за добивање на овој статус.

Болеста чума кај малите преживари, според Бабовски, не е опасна за луѓето, но, причинува големи економски загуби кај овците и козите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи