Портокалова фаза: Сончево и многу топло време

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. УВ=9

Во Прилеп и регионот, температурата ќе се движи од 18 °C до 37 °C.

УХМР со актуелно предупредување:

Денес ќе се задржи многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Tемпературата на места во југоисточниот дел од земјата ќе го надмине 40-тиот степен и ќе биде активирано портокалово, а во јужновардарскиот регион црвено ниво за опасност од високи температури.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи