Србија доделува 200.000 напуштени селски куќи на млади брачни двојки


Србија ќе додели 200.000 напуштени селски куќи на млади брачни парови кои што сакаат да живеат на село и да се занимаваат со земјоделство.

Единствениот услов за пријавување на кандидатите е да не бидат постари од 45 години. Од владата очекуваат да се пријавуваат земјоделци што живеат во заеднички домаќинства и сакаат да се осамостојат, но и млади луѓе кои немаат сопствен дом.

За оваа иницијатива од буџетот на Србија ќе се одвојат 1.200.000 динари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи