Прилепчани супер успешни на Pelister Ultra-Trail, се враќаат со повеќе освоени медали

Прилепчани со повеќе освоени втори и трети места се враќаат од меѓународниот настан Pelister Ultra-Trail®, кој денес, втора година по ред се одржа во најстариот национален парк во Македонија, Националниот парк Пелистер.

Овогодинешното издание имаше две планински трки и тоа Big Lake trail 18K и Molika Trail 45K.

Big Lake Trail е со должина од 18км, 1170 метри искачување и 1170 метри слегување. Старт на патеката е од Ски центарот Нижеполе, со временски лимит од 5 часа, 1 контролна точка и максимална надморска височина од 2218 метри. Трката носи 1 бод според ITRA (International Trail Running Association), а истата е целосно во рамките на Националниот парк Пелистер.

Најдобрите на оваа трка во женска категорија се:

⦁ МАРИЈА ПЕЛИКОН
⦁ ТАЛИЈА ПЕТРЕСКА
⦁ ИВАНА НАСТОВСКА

Најдобрите во машка категорија се:

⦁ КРИСТИЈАН БОЦЕВСКИ
⦁ ДАРИО ЃОРЃИОСКИ
⦁ ЗЛАТКО НИКОЛОВ

Molika Trail е планинска трка во должина од 45км, со 2820 метри искачување и 2820 метри слегување. Старт на патеката е од Ски центарот Нижеполе, со временски лимит од 12 часа, 4 контролни точки и максимална надморска височина од 2601 метри. Трката носи 2 бода според ITRA (International Trail Running Association) и е целосно во рамките на Националниот парк Пелистер.

Најдобрите во женска категорија се:

1.Сања Најдовски
2.Мартина Милева Јовановска
3.Валентина Узунова

Најдобрите во машка категорија се:

1. Александар Кирковски
2. Александар Војнески Еленин
3. Антонио Каранфилоски

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи