Ново поскапување на горивата од полноќ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Трендот на поскапување на горивата во државава не стивнува, а Регулаторната комисија за енергетика ги одреди најновите цени.

Од ноќеска на полноќ и во текот на следните седум дена ќе се зголемат за денар и половина кога станува збор за бензините, односно еден денар кога станува збор за дизелот.

Со најновото поскапување, еден литар Еуросупер БС-95 ќе точиме за 71 денар, еден литар Еуросупер БС-98 ќе не чини 73 денари, а Еуродизелот ќе го плаќаме 63 денари за литар наточено гориво.

Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), поскапува за 0,50 денар/литар и новата цена ќе изнесува 62,50 ден/лит, додека цената на мазутот се зголемува за 1,144 ден/кг и ќе изнесува 37,152 ден/кг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи