Во светот има преку 20 милиони милионери

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Бројот на милионери ширум светот ја надмина границата од 20 милиони во текот на 2020 година. Бројот на луѓе чие богатство вреди милион долари или повеќе се зголеми за 6,3 проценти, на 20,8 милиони луѓе, во текот на годината на глобална пандемија на корона вирусот, објави консултантската куќа „Капгемини“.

Вкупното богатство во сопственост на таа група луѓе се зголеми за 7,6 проценти, на вкупно 80 илјади милијарди долари.

Земјите со најбогати луѓе се САД, Јапонија, Германија и Кина. Дури 63 проценти од светските милионери живеат во овие четири земји.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи