Деца: Градинките не смеат да ги пуштат клима уредите поради протоколите за заштита од Ковид-19


Порталот „Деца“ пренесува дека иако Македонија се наоѓа во портокалова фаза поради температурите кои надминуваат и 40 степени Целзиусови, децата што престојуваат во градинките мора да седат во затворен простор без пуштени клима-уреди.

Протоколите за заштита од ковид-19 според кои работат градинките забрануваат употреба на клима уреди. На оваа мерка стигнуваат реакции од родителите кои апелираат дека во просториите се служи и храна и е небезбедно температурата да биде висока.

Надлежните во градинките, велат дека се соочуваат со казни ако ги прекршат протоколите за работа. Велат дека наоѓаат решенија како да работат во соодветни, но и пријатни услови и за нив и за децата, па така често ги проветруваат просториите, но и пуштаат прочистувачи на водухот.

Извор: Деца.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи