Кинеска компанија изгради зграда на 10 ката за 29 часа!


За нешто повеќе од еден ден во Кина успеаја да изградат зграда висока 10 ката, преку модуларен систем со склопување на монтажни единици.

Имено, зградата била подигната од три кранови и голема работна сила за рекордно време, односно 28 часа и 45 минути, откако сите делови биле изработени во локалната фабрика на компанијата и биле пренесени со камиони. Секој стан во зградата има две спални соби и балкон.

Вистинската иновација зад најновиот производ на компанијата е концептот за градење куќи како автомобили. Сè е произведено и склопено во најсовремена фабрика во Чангшу, а потоа се транспортира до посакуваното место за монтажа.

Откако контејнерите ќе пристигнат на посакуваната локација, потребен е само „крајно едноставен“ процес на инсталација што вклучува затегнување на модулот за обликување на зградата и поврзување на електричната енергија и водовод.

Според кинеската компанија, структурата од не’рѓосувачки челик е 10 пати полесна и 100 пати посилна од конвенционалните згради и е отпорна на „мега-земјотреси и тајфуни“. Исто така е значително поевтино да се гради од традиционалните конструкции и згради од карбонски челик, благодарение на голем дел од поедноставениот процес на производство.

Покрај тоа, тие тврдат дека 100% од конструкцијата од не’рѓосувачки челик е 30 пати поотпорна на корозија од карбонскиот челик и очекуваат да трае до 1000 години.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи