Црвенковски: Барањата на Грција, Франција и Бугарија немаат никаква врска со пропишаните критериуми од ЕУ

Facebook
Twitter
Email
Print


Поранешниот претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, зборуваше на форумот за Западен Балкан во Сараево. Тој потсети дека секоја земја од Западен Балкан има поставено стратешка цел – членство во Европската унија.

За Македонија тој истакна дека земјата не може да направи ниту еден чекор напред 12 години и потсети на барањата на Грција, Франција и Бугарија, кои, како што рече, „немаат никаква врска со пропишаните критериуми од страна на Европската комисија потребни за започнување на преговорите“.

Црвенковски забележува дека процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ е многу бавен, скоро „запрен“, па спомнува и алтернатива од таа стратегија за ЕУ интеграција.

„Што ако сме принудени, а не по своја волја, да бараме алтернативи. Да не бидам погрешно разбран, јас не ги разбирам Истокот или Далечниот исток како алтернатива“, рече Црвенковски, објаснувајќи дека земјите од регионот „треба да ги европеизираат сопствените земји со свои капацитети“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи