Вчера се аплицирале 12 994 дози вакцини, 11 220 граѓани примиле прва доза


Според Министерството за здравство, вчера прва доза примиле 11.220 граѓани, а во текот на денот вкупно се вакцинирале 12.994 граѓани.

Вкупно се аплицирани 542.699 дози вакцини, а ревакцинирани се 220.884 граѓани.

Со барем една доза вакцина, според последните бројки, приомиле 52 % од населението над 70 години, 49 % од населението над 65 години и 43 % од населението над 60 години.

Досега бројот на лица кои се пријавиле преку веб платформата vakcinacija.mk е 469.212.

Масовна вакцинација се одвива во неколку градови, во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје, во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп, потсетуваат од Министерството за здравство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи