Во Папуа постои шума само за голи жени, мажите кои ќе се обидат да влезат се казнети од племенскиот суд


Во Папуа постои света шума само за голи жени, а мажите кои ќе се обидат да влезат племенскиот суд ги казнува со 69 американски долари.

Шумата, лоцирана во Јајапура, е посебно место за жени, кои се собираат таму за да собираат школки и да споделуваат приказни.

Мажите не смеат да влегуваат во шумата, а секој кој ќе се осмели да се обиде да влезе, се казнува пред племенскиот суд. Натрапниците се соочуваат со казни до 69 американски долари, сума што тие најчесто ја плаќаат со полирани камења.

Во документарниот филм на БиБиСи, селанката Адријана Мераудје вели:

„Ова отсекогаш била само женска шума. Долго време пред да се родам, таа постоела тука со истите правила. За да влезете во женската шума, мора да бидете голи. Не можете да носите облека. Најсреќни сме кога сме во шумите“, додава Адријана.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи