Кои прилепски компании се најдоа на листата на 100 најголеми во Македонија?


Пари во соработка со платформата за бонитетни информации БизнисМрежа.мк, Ви го претставува уникатното издание „100 Најголеми“ компании по приходи во Македонија за 2020-та година. Целта на проектот „100 Најголеми“ е да допринесе кон развој и јакнење на позитивната деловна клима низ промоција на позитивната деловна пракса на најголемите компании по приход, добивка и број на вработени.

НАЈГОЛЕМИТЕ 100 КОМПАНИИ со вкупен приход од 8,4 милијарди евра остварен во фискалната 2020 година ја пребродија кризата. Пад кај приходите е забележан, но само 8 проценти во однос на 2019 година. Од аспект на најголемите 10 компании евидентиран е пад од 12 проценти или годината ја завршиле со вкупен приход од 3,5 милијарди евра.

Листата на најголемите 100 за 2020 година е приновена со 13 нови компании, кои успеале да направат пробив. Од нив само 2 влегле во 50 најголеми. 42% од компаниите имаат послаб ранкинг, во споредба со 2019 година, а само една од нив бележи минимален пораст на приходите. Во топ 100 листата има голем диверзивитет кога станува збор за распонот на приходи и истите се движат од 26 милиони ЕУР до 1.7 милијарди ЕУР.

Погледнете ја листата 100 НАЈГОЛЕМИ ОВДЕ.

Изработил: Pari.com.mk
Извор: БизнисМрежа.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи