Погледнете го првиот лет на прототип летечкиот автомобил

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Прототипот на летечкиот автомобил летал 35 минути помеѓу меѓународните аеродроми Нитра и Братислава во Словачка.

Хибридниот автомобилски авион – AirCar  е опремен со мотор БМВ  и користи редовно гориво од бензинска станица.

Неговиот основач – професорот Стефан Клајн, изјавува дека автомобилот може да лета околу 1.000 километри, на надморска височина од 2.500 метри и дека досега поминал 40 часа во воздухот. Може да носи 2 две лица со ограничена тежина од 200 килограми во комбинација.

Потребни му се 2 минути и 15 секунди да се трансформира од автомобил во авион.

Се смета дека летечкиот автомобил би бил потенцијално решение за постојната оптовареност на сообраќајната инфраструктура.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи