Десетгодишно девојче во Украина почина од старост


Десетгодишното девојче Ирина Химич, од областа Виниција во Украина, почина од старост. Смртта на детето ја објави нејзината мајка на Фејсбук.

Девојчето страдало од прогерија – ретка генетска, неизлечива болест, позната и како Хачисон-Гилфордов синдром. При оваа болест, се јавуваат промени во кожата и внатрешните органи, кои се предизвикани од предвремено стареење на телото – детето се развива нормално неколку месеци, но тогаш неговото стареење значително се забрзува.

Иако детската прогерија може да биде вродена, повеќето пациенти обично развиваат клинички знаци на возраст од две до три години. Растот на детето нагло забавува, има атрофични промени во дермисот, поткожното ткиво, а особено на лицето и екстремитетите. Кожата се истенчува, станува сува, збрчкана, може да има појави слични на склеродерма, или области на хиперпигментација. Вените се гледаат низ истенчената кожа. Изглед на пациентот: пропорционално поголема глава, малку зашилено лице со истенчен нос и неразвиена долна вилица… Мускулна атрофија, расипување (распаѓање) на забите, косата и ноктите, исто така, се забележува, како и хипоплазија на гениталиите, нарушен метаболизам на маснотии, проблеми со видот, атеросклероза…

За една година, заболените од прогерија можат биолошки да остарат како за 10 години. Просечниот животен век на децата со прогерија е 13 години. Лекарите ѝ ја дијагностицирале болеста на Ирина кога таа имала пет години.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи