Топлотниот бран предизвика шок кај земјоделските култури

Facebook
Twitter
Email
Print


Надпросечните температури кои ја зафатија Македонија предизвикаа шок кај земјоделските култури.

Според агрометеоролозите од УХМР, дехидира зрното кај пченицата која ја немаше постигнато целосната зрелост, а значително се зголеми и потребата од вода за одржување на вегетацијата кај останатите култури.

„Наредната седмица, особено за викендот, се очекува мала промена на временската состојба, со благ пад на дневните температури, што би се одразило позитивно кај културите, а во понеделник со условите за повремен локален дожд, уште повеќе ќе се релаксира состојбата, особено во реоните каде врнежите би биле забележани.

Во втората половина од седмицата се очекува повторно постепено покачување на температурите, кои не треба да го надминат 38-миот степен, без врнежи, па затоа препорака е да се стартува и со жетвата на пченицата, секаде каде што е тоа возможно“,порачуваат агрометеоролозите.

Потребата од вода за пролетните окопни култури или градинарските култури останува главен приоритет, при што неопходни се наводнувања и целосно активирање на системите за таа намена.

„Високите температури на воздухот предизвикуваат и предизвикаа предвремено зреење на сезонските видови овошки, со што и нивото на шеќерните единици е намалено. Ваквите временски услови воопшто не му одат во прилог и на пчеларството, кое и оваа година е во многу незавидна состојба и ќе резултира со многу ниски приноси“, предупредуваат агрометеорлозите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи