Oдбележани 250 години од раѓањето на Кирил Пејчиновиќ – Тетоец

Facebook
Twitter
Email
Print


Со свечена академија и музичко-културна програма вчера во Тетово се одбележаа 250 години од раѓањето на просветителот, народниот учител и игумен Лешочки, Кирил Пејчиновиќ – Тетоец.

Настанот го организираше Комисијата за односи меѓу верските заедници и религиозни групи, пред платото од новата управна зграда на Музејот на тетовски крај, објектот познат како поранешен Дом на Армијата. Слово за ликот и делото на просветителот Кирил Пејчиновиќ одржа поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан.

„Ние вечерва чествуваме 250 години сеќавање и споменување, и тоа за каква личност и за какво дело. За такви што живот значат и живот зрачат, а отецот Кирил е личност со дело што облагородува, што поправа и издигнува ‘скотоподобната ништожност‘, како што тој милувал да каже. А, сега и за сите времиња, нам на аманет, завет и исполнување ни се остaвени сите слова и поуки кои се сумирани во онаа негова позната мисла „Чуајте ја верата и никоаш немојте да ни го забраете мојов манастир““, истакна г. г. Стефан.

Дел од настанот беше изложба на еден од најдобрите тетовски и македонски академски сликари Павле Кузмановски, а беа изложени 24 уметнички дела – портрети.

Плакета за особен општествен придонес и создавање трајни вредности беа доделени на организации и институции кои го носат името на Кирил Пејчиновиќ како и на поединци, а во музичкиот дел од програмата премиерно беа две песни по текстови на Блаже Конески – „Река“ и Молитва“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи