Ако имате некоја од овие 9 апликации, избришете ја, ја краде Фејсбук лозинката


Гугл објави и отстрани 9 апликации за Android од PlayStore кои заедно имаат повеќе од 5,8 милиони преземања, а содржат малвер малвер што краде податоци.

Сите овие апликации им нудат на корисниците можност за вклучување во апликацијата само ако корисникот се најави на Facebook преку апликацијата.  На тој начин, она што ќе го напишете како корисничко име и лозинка, се испраќа до компјутер кој е контролиран од хакерите, наречен command-and-control сервер кој ќе ви ги украде податоците.

Ако имате преземено некоја од овие апликации, препорачливо е да ги промените веднаш вашите информации за најавување на Facebook.

Деветте апликации кои се отстранети од Гугл:

Processing Photo

PIP Photo

Rubbish Cleaner

App Lock Keep

App Lock Manager

Lockit Master

Horoscope Pi

Horoscope Daily

Inwell Fitness

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи