Антарктикот достигна рекордно висока температура од 18,3 Целзиусови степени

Викендов и официјално беше потврдена највисоката температура некогаш измерена на Антарктикот. Светската метереолошка организација објави дека на 6 февруари 2020 година биле измерени неверојатни 18.3 степени Целзиусови во аргентинската станица Есперанца на Антарктичкиот полуостров, што воедно претставува и рекорд.

Пред конечната потврда за секој нов рекорд на температура, СМО секогаш врши прецизна проверка на мерните уреди. Претходниот рекорд беше 17,5 Целзиусови степени измерени на истото место во 2015 година.

„Антарктичкиот полуостров (северозападниот врв близу Јужна Америка) е еден од регионите со најголемо затоплување на планетата, речиси три степени Целзиусови во последните 50 години. Овој нов рекорд на температурата е во согласност со досегашните климатски промени“, изјави првиот човек на СМО, Петери Таалас.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи