Во 2020 дипломирале 12,3 % студенти помалку отколку во 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика кои ги објави денеска, на високите стручни школи и на факултетите во Македонија во 2020 година додипломски студии завршиле 12,3 % помалку студенти во споредба со 2019 година.

Од вкупниот број дипломирани, 81,9 % се редовни, а 18,1 % се вонредни студенти.

Процентот на дипломирани студентки е 59,5. Од вкупниот број, 37 % дипломирале во рокот, додека 63 отсто дипломирале по %.

Според објавените податоци, лани дипломирале вкупно 6.907 студенти, од кои 5.655 биле редовни, а 1.252 вонредни.

На државните високообразовни установи дипломирале 5.056 студенти, од кои 4.412 редовни и 644 вонредни.

На приватните високообразовни установи дипломирале 1.831 студент, од кои 1.231 редовен и 600 вонредни.

На верските факултети, пак диплломирале 20 студенти, од кои 12 редовни, а 8 вонредни.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи