„Кралот на хот-дозите“ изеде неверојатни 76 сендвичи за 10 минути


Светскиот шампиот во јадење на хот-дози Џои Честнат, или попознат како „Кралот на хот-дозите“ успеа да изеде неверојатни 76 сендвичи за 10 минути.

Ова е негова 14 титула во последните 15 години, а оваа година Честнат изел дури 26 сендвичи повеќе од второпласираниот Џефри Еспер, а воедно и го подобрил сопствениот рекорд јадејќи 1 хот-дог повеќе за разлика од натпреварот лани.

„Чувството беше добро. Дури и да ми беше непријатно, сите што ме охрабруваа и навиваа, ме натераа да се чувствувам добро“, изјавил Честнат за американските медиуми.

Во конкуренција за жени победи наставничката Мишел Леско (37) од Аризона, која изеде 30 хот-дози. Сепак, таа беше далеку под светскиот рекорд кај жените, поставен од Мики Судо минатата година со 48 виршли изедени за десет минути.

Инаку натпреварот секоја година се одржува во чест на 4 јули, Ден на независноста на САД. Првиот натпревар од ваков вид се одржал на 4 јули 1916 година, кога четворица имигранти се натпреварувале да покажат колку се патриоти, јадејќи виршли на штандот на „Nathan’s“ на Кони Ајленд. Натпреварот започнал да се снима од 1972 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи