Ограничувачи на брзина наскоро ќе станат задолжителни во секој нов продаден автомобил во Европа

Европските компании и институциите на ЕУ со договор од 2019 годинa за ограничување на брзината на автомобилиле што може драстично да го промени светот на автомобилите.

Членовите на Европскиот парламент одобрија инсталација на такви уреди како стратегија за намалување на смртни случаи поврзани со пребрзо возење. Европскиот совет за безбедност во сообраќајот препорачува системот да се активира веднаш штом автомобилот е вклучен.

Оваа одлука треба да стапи на сила во 2022 година, што значи дека оттогаш сите нови автомобили ќе бидат опремени со ограничувач на брзината. Класичните ограничувачи работат со 250 км на час, но според најавите за новите ограничувачи границата ќе биде значително пониска.

Овој систем треба да користи податоци за позиционирање на GPS, системи за читање сообраќајни знаци и извештаи за состојбата на патот. Ова значи дека ограничувачот би работел на сите јавни патишта, од градски улици до празни автопати.

Ако возачот продолжи да вози над ограничувањето на брзината неколку секунди, системот треба да го предупреди возачот предупреди неколку секунди и да прикажува визуелно предупредување додека возачот не ја намали брзината под ограничувањето.

Законот ќе се однесува на целата ЕУ, вклучително и на Обединетото Кралство, и се претпоставува дека тој ќе го придвижи светот посилно кон имплементација на системи за автономно возење.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи