Вилијам и Хари се обединија за да ја откријат статуата на Дијана во палатата Кенсингтон


Принцовите Вилијам и Хари во четвртокот ја открија статуата на покојната мајка принцезата Дијана, по повод нејзиниот 60-ти роденден.

Под статуата во градината на палатата Кенсингтон е врежана песната „The Measure of A Man“.

Стиховите кои се врежани под статуата:

„Ова е мерка за вредноста на жената како жена, неповрзана со нејзиното раѓање. Не е важно каде жевеела, туку дали имала срце, како ја „играла“ улогата што Бог ја има наменето за неа…“

Во заедничката изјава, Вилијам и Хари велат:

„Денес, на денот на 60-от роденден на нашата мајка, се сеќаваме на нејзината љубов, сила и карактер – квалитети што ја направија сила на доброто низ целиот свет, што промени безброј животи на подобро. Секој ден сакаме таа сè уште да беше со нас и се надеваме дека оваа статуа засекогаш ќе се гледа како симбол на нејзиниот живот и наследство“.

Тие додаваат дека градината во Кенсингтон палатата  била една од омилените места на принцезата“кога таа живеела таму.

Од палатата Кенсингтон рекоа дека целта на статуата на Дијана е да ја пренесе топлината, елеганцијата и енергијата на Дијана со нејзината работа и влијанието што го имала. Ликот на принцезата од Велс е опкружен со две деца кои претставуваат универзалност и нејзиното влијание врз многу генерации.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи