ВИДЕО: Гром удира во автомобил 4 пати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Кога гром удира во дрво, најчесто се појавува пожар, а истото може да се случи со куќи, згради итмн.

НАЈВАЖНО: Патниците во автомобилите се речиси сосема сигурни, дури и ако громот удри директно во возилото. Автомобилот делува како Фарадеев кафез (заштита од електрично поле) и го насочува електричното празнење околу патниците.

На видео од Канзас за време на бура се гледа како гром удира 4 пати во џип во возење. Последици по возилото после ова ќе се појават на електрониката.

Во описот на видеото стои дека во џипот имало имало 5 члено семејство, со бебе и две деца под две години. За среќа, сите се безбедни.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи