ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе Резолуцијата во Собрание, Џафери е на потег


ВМРО-ДПМНЕ денеска ја поднесе Резолуцијата во Собрание и очекува од претседателот Талат Џафери што поскоро да ја стави на дневен ред на усвојување.

Ова го истакна Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ кои ги повика сите пратенички групи да стават потпис на Резолуцијата со што ќе се постигне целосен консензус околу ова прашање.

Резолуцијата е доставена до претседателот на Собранието и на неа стои Република С. Македонија, за Џафери да не им го одбие документот како невалиден.

„Резолуцијата ги штити црвените линии на нацијата и е плод на ставот на јавноста, МАНУ, УКИМ. Резолуцијата е првиот македонски документ кој претставува консензус на јавноста околу националните линии, и како таква треба да биде почитувана од сите политички чинители. Очекуваме од СДСМ да го одржи ветеното и да ја поддржи Резолуцијата, а потоа и да ја почитува, без да се обиде низ собраниски процедури да ја осуети. Време е за одговорен пристап“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи